Schedule

Looking for a specific school/team? Scroll to the bottom of the page for the complete list of Class and Conference assignments for the 2021 Spring Season. Classes determine shooting day.

Single-Day Competition For Each Class!

Class 1A
Monday, June 14th

Click HERE to download the 2021 Schedule & Field Assignments for 1A TRAP!

Class 2A
Tuesday, June 15th

Click HERE to download the 2021 Schedule & Field Assignments for 2A TRAP!


Class 3A
Wednesday, June 16th

Click HERE to download the 2021 Schedule & Field Assignments for 3A TRAP!


Class 4A
Thursday, June 17th

Click HERE to download the 2021 Schedule & Field Assignments for 4A TRAP!


Class 5A
Friday, June 18th

Click HERE to download the 2021 Schedule & Field Assignments for 5A TRAP!


Class 6A
Saturday, June 19th

Click HERE to download the 2021 Schedule & Field Assignments for 6A TRAP!


Class 7A
Sunday, June 20th

Click HERE to download the 2021 Schedule & Field Assignments for 7A TRAP!


Class 8A
Monday, June 21st

Click HERE to download the 2021 Schedule & Field Assignments for 8A TRAP!


Class 9A
Tuesday, June 22nd

Click HERE to download the 2021 Schedule & Field Assignments for 9A TRAP!

Daily schedules

7:00 AM – Coach registration is open in the clubhouse

8:00 AM – Opening ceremonies

8:30 AM – Competition Session 1 begins (Session 2 begins immediately after Session 1 ends)

An award ceremony will be held at the end of each day once shooting is complete and all scores have been entered.

Practice Schedule (Practice Rounds $6.00):

Sunday June 13th – Noon-4pm (Last ticket sold at 3:45pm)
Monday June 14th-Tuesday June 22nd- 7am-7pm (Last ticket sold at 6:30PM)

Field assignments and scheduling

• All scheduled times are when teams need to be at their assigned traps and prepared to shoot. Arrive Early!

• After the starting time for each day, all starting and completion times are estimated.

• It is important to be prepared to shoot immediately after the previous team completes their round.

• All Shooters – Novice, Junior Varsity, and Varsity – will shoot 100 targets (50/50).

• Squads for Session 2 must be comprised of the same athletes and squad sequence as Session 1.

• Scores will be posted in the clubhouse and online at claytargetleaderboard.com

• Fewer then five shooters will be combined with other members from other teams to form complete squads of five.

• Teams should arrive and check-in at least 1.5 hours before scheduled shooting time.

• Coaches must check-in at the clubhouse prior to first scheduled shooting time.

• Athletes must check-in with their team at their assigned field. They DO NOT need to check-in with tournament officials.

• No athlete registrations or substitutions are allowed.

2021 Spring Season Class and Conference Assignments

CLASS 1A
CONFERENCE 0 (n/a)
Hendricks High School
Onamia High School
Rochester Area Association of Christian Home Educators
CONFERENCE 1 (5)
Edgerton High School
Greenway High School
Herman-Norcross Community School
Lakeview Christian Academy
North High School
Upsala High School
William Kelley High School
CONFERENCE 2 (6)
Central Minnesota Christian School
Climax-Fisher High School
Fridley High School
Lanesboro High School
Maranatha Christian Academy
Northland Community Schools
Northome High School
Washburn High School
West Lutheran High School
CONFERENCE 3 (7)
Community Christian School
Humboldt High School
Madelia High School
Marshall School – Duluth
Willow River High School
CONFERENCE 4 (8)
Bloomington Kennedy High School
Browerville High School
Genesis Classical Academy
Norman County East High School
Rush City High School
Russell-Tyler-Ruthton High School
Win-E-Mac High School
CONFERENCE 5 (9)
Bloomington Jefferson High School
Cloquet High School
Coon Rapids High School
Cretin-Derham Hall High School
Denfeld High School
Hancock High School
Math and Science Academy of Woodbury
Tracy Area High School
CONFERENCE 6 (10)
Becker High School
Breck School
Crosslake Community School
Houston High School
Legacy Christian Academy
Liberty Classical Academy
Tartan High School 
CONFERENCE 7 (11)
Deer River High School
Eden Prairie High School
Henning High School
Heritage Christian Academy
Lyle Public School
Park Christian School
Truman High School
CONFERENCE 8 (12)
BOLD High School
Glenville-Emmons High School
Groves Academy
Long Prairie Grey Eagle High School
Medford High School
Menahga High School
Milaca High School
Red Rock Central High School
St. Cloud Tech High School
CONFERENCE 9 (13)
Apollo High School
Grygla-Gatzke High School
LeRoy-Ostrander High School
Ogilvie High School
Osseo High School
Red Lake County Central High School
Robbinsdale Armstrong High School
St. Paul Academy
Wabasso High School
CONFERENCE 10 (13)
Blake School
Cambridge Christian School
Clinton-Graceville-Beardsly High School
Crosby-Ironton High School
Eagan High School
Hinckley-Finlayson High School
CONFERENCE 11 (14)
Howard Lake-Waverly-Winsted High School
International Falls High School
John Marshall High School
Maple Grove Senior High
Martin Luther High School
North Branch High School
Spring Grove High School
CLASS 2A
CONFERENCE 1 (15)
Ada-Borup West High School
Cedar Mountain High School
Lakes International Language Academy
Mesabi East High School
Providence Academy
Southland High School
Southwest Christian High School
Woodbury High School
CONFERENCE 2 (15)
Cathedral High School
Edina High School
Kelliher High School
Kingsland High School
Mountain Lake High School
Richfield High School – Academy of Holy Angels
Roseville Area High School
Rothsay High School
Southwest MN Christian High School
CONFERENCE 3 (16)
Burnsville High School
Comfrey High School
Goodridge High School
Lourdes High School
Mayo High School
Osakis High School
Simley High School
Springfield High School
Warren-Alvarado-Oslo High School
CONFERENCE 4 (17)
Apple Valley High School
Kenyon-Wanamingo High School
LaCrescent High School
Morris Area High School
Ortonville High School
Sebeka High School
St. Louis Park High School
Wheaton High School
Yellow Medicine East High School
CONFERENCE 5 (18)
Caledonia High School
Paynesville High School
South Ridge School
Annandale High School
Eden Valley-Watkins High School
Fosston High School
Lac qui Parle Valley High School
Maple Lake High School
Northeast Range High School
CONFERENCE 6 (19)
Ashby High School
Battle Lake High School
Canby High School
Minneota High School
PACT Charter School
Park Rapids High School
Rushford-Peterson High School
Swanville High School
CLASS 3A
CONFERENCE 1 (20)
Bertha-Hewitt High School
Hopkins High School
Isle High School
Minnesota Valley Lutheran High School
North Lakes Academy
Proctor High School
Redwood Valley High School
St. Charles High School
CONFERENCE 2 (21)
Alden-Conger High School
Bethlehem Academy of Faribault
East Central High School
Fillmore Central High School
Staples Motley High School
Stephen-Argyle Central High School
Two Harbors High School
West Central Area High School
CONFERENCE 3 (22)
Atwater Cosmos Grove City High School
Brandon-Evansville High School
Hills-Beaver Creek High School
Irondale High School
Litchfield High School
Mabel-Canton High School
Maple River High School
Park High School
CONFERENCE 4 (23)
Blackduck High School
Elk River High School
Frazee-Vergas High School
Lake City High School
Mayer Lutheran High School
Monticello High School
Rogers High School
South St. Paul High School
CONFERENCE 5 (24)
Clearbrook-Gonvick High School
MACCRAY High School
Minnewaska Area High School
Pelican Rapids High School
Pillager High School
Red Lake Falls High School
Walker/Hackensack/Akeley High School
Worthington High School
CLASS 4A
CONFERENCE 1 (25)
Belle Plaine High School
Braham High School
Breckenridge High School
Goodhue High School
Grand Meadow High School
Holy Family Catholic High School
Marshall County Central High School
CONFERENCE 2 (26)
Fertile-Beltrami High School
Hibbing High School
Lake Of The Woods High School
Saint Agnes School
Sauk Rapids-Rice High School
Wayzata High School
CONFERENCE 3 (27)
Albert Lea High School
Barnesville High School
Detroit Lakes High School
Gibbon-Fairfax-Winthrop High School
Hutchinson High School
Kasson-Mantorville High School
Kimball High School
Pierz Healy High School
CONFERENCE 4 (28)
Centennial High School
Crookston High School
Dover-Eyota High School
Lewiston-Altura High School
Marshall High School
Moorhead High School
Rockford High School
Wadena-Deer Creek High School
Waterville-Elysian-Morristown High School
CLASS 5A
CONFERENCE 1 (29)
Blooming Prairie High School
Buffalo Lake-Hector-Stewart High School
Chaska-Chanhassen High School
Cleveland High School
Dassel-Cokato High School
Lester Prairie High School
Luverne High School
CONFERENCE 2 (30)
Badger-Greenbush-Middle River High School
Champlin Park High School
Chatfield High School
Eastview High School
Esko High School
Montevideo High School
Mora High School
St. James High School
CONFERENCE 3 (31)
Century High School
Hill-Murray School
Minnetonka High School
Orono High School
Sleepy Eye High School
Wabasha-Kellogg High School
CONFERENCE 4 (32)
Cannon Falls High School
Chisago Lakes High School
LeSueur-Henderson High School
Melrose High School
Plainview-Elgin-Millville High School
United South Central High School
Waconia High School
CLASS 6A
CONFERENCE 1 (33)
Belgrade-Brooten-Elrosa High School
Glencoe-Silver Lake High School
Hawley High School
Red Wing High School
Spring Lake Park High School
St. Francis High School
Underwood High School
Willmar High School
CONFERENCE 2 (35)
Blaine High School
Brainerd High School
Cambridge-Isanti High School
Duluth East High School
East Grand Forks High School
New York Mills High School
Royalton High School
St. Croix Lutheran High School
CONFERENCE 3 (36)
Dilworth-Glyndon-Felton High School
Fergus Falls High School
Grand Rapids High School
Lake Park-Audubon High School
Parkers Prairie High School
St. Michael-Albertville High School
Triton High School
Warroad High School
Zimmerman High School
CLASS 7A
CONFERENCE 1 (37)
Austin High School
Buffalo High School
Kerkhoven-Murdock-Sunburg High School
McGregor-Aitkin-Cromwell High School
NRHEG High School
Randolph High School
Shakopee High School
Totino-Grace High School
White Bear Lake Area High School
CONFERENCE 2 (39)
Anoka High School
Alexandria High School
Benilde St. Margarets High School
East Ridge High School
Fairmont High School
Holdingford High School
Jordan High School
Perham High School
Princeton High School
Thief River Falls High School
Zumbrota-Mazeppa High School
CONFERENCE 3 (41)
Andover High School
Benson High School
Big Lake High School
Faribault High School
Forest Lake High School
Lakeview High School
Mahtomedi High School
New Prague High School
Pine River-Backus High School
Roseau High School
CLASS 8A
CONFERENCE 1 (43)
Dawson-Boyd High School
Hermantown High School
Lakeville North High School
Little Falls High School
Mound Westonka High School
Mounds View High School
Sauk Centre High School
Stewartville High School
CONFERENCE 2 (45)
Pequot Lakes High School
Sartell High School
Stillwater High School
Tri-City United High School
Watertown-Mayer High School
CONFERENCE 3 (48)
Byron High School
Delano High School
Farmington High School
New Ulm High School
Norwood-Young America High School
Rosemount High School
Sibley East High School
St. Peter High School
CLASS 9A
CONFERENCE 1 (54)
Albany High School
Janesville-Waldorf-Pemberton High School
Lakeville South High School
New London-Spicer High School
Pine Island High School
Prior Lake High School
CONFERENCE 2 (60)
Bemidji High School
Foley High School
Hastings High School
Nicollet High School
Northfield High School
Owatonna High School
Pine City High School
ROCORI High School

Powered by WordPress. Designed by WooThemes